Młynarka

Pierwowzorem Młynarki – maskotki Księżego Młyna – jest starosłowiańska motanka. Motanki są do dziś popularne w Ukrainie i Białorusi, w Polsce przywracamy je z wielowiekowej tradycji, dostosowując ich symbolikę do współczesnych wyzwań. Motanka to lalka wykonywana ręcznie, bez użycia ostrych narzędzi, zawsze w dobrej intencji. Wśród wielu typów motanek najbliższa nam jest Ziarnuszka – wypełniona ziarnem – jak wskazuje nazwa. Młynarka – Ziarnuszka opiekuje się domem, jego bezpieczeństwem i zamożnością bowiem ziarno symbolizuje obfitość. Bliska nam jest również Karmicielka z charakterystycznym dla siebie wydatnym biustem.
Motanka Młynarka opiekuje się Księżym Młynem, jego mieszkańcami, artystami i przedsiębiorcami. Dba o ich pomyślność i zamożność.
Nasza Młynarka ma na sobie spódnicę i chustę trójkątną z białej szlachetnej bawełny. Zielona bluzka i ciemnoczerwony fartuszek to kolory Księżego Młyna. Rączki motanki wykonano ze starych ozdobnych sznurów pochodzących z domowych zasobów, składają się z bawełny okręconej jedwabiem. Młynarka, to zapracowana kobieta, nie zapominająca jednak o atrybutach kobiecości. Czoło ma przewiązane opaską w kwiatki, a na szyi – wisiorek. Całość wykonana z materiałów ponownego wykorzystania w celach twórczych (upcykling).
Fartuszek Młynarki wykonany z bardzo efektownej tkaniny, przypominającej ceglany mur, a firmowanej przez Yves Saint Laurenta pochodzi z pracowni Ewy Kozieradzkiej (końcówka kuponu).
Tkaniny bawełnianych produkowane w fabrykach K. Scheiblera, a potem Scheiblera – Grohmana, były sprzedawane na całym świecie. Produkty wytwarzane w Łodzi trafiały również do Francji, zdobywały nagrody za jakość i wzornictwo. Dziś sprowadzamy efektowne tkaniny ze świata. Taka kolej rzeczy.