Wyprawa studyjna do Czeladzi

Czeladź jest położona w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Brynicą, w centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, w powiecie będziński, w województwie śląskim. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy ogółu służby obsługującej pobliski zamek będziński. Miasto liczy obecnie ok. 30 tys. Mieszkańców.

Czeladź uzyskała prawa miejskie w XIII w., historycznie leży w dawnej ziemi krakowskiej, stanowiącej część Małopolski.

Od XIX wieku Czeladź była ważnym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego, gdzie znajdowały się dwie kopalnie: (kopalnia „Saturn” oraz kopalnia „Czeladź”). Duże zasługi w rozwoju miasta zarówno w okresie do wybuchu I wojny światowej, jak i w okresie międzywojennym położyli łódzcy fabrykanci, w tym właściciele największych fabryk przemysłu włókienniczego, którzy od 1899 r. stali się właścicielami kopalni „Saturn”. Węgiel z kopalni Saturn w znacznym stopniu zasilał łódzki przemysł włókienniczy.

Dwaj z nich – Alfred Biedermann i Karol Wilhelm II Scheibler zostali uhonorowani w marcu 1930 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego Złotym Krzyżem Zasługi – „za zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu węglowego oraz dla gospodarczego i kulturalnego rozwoju Zagłębia Dąbrowskiego”. Obaj też posiadają swoje ulice w Czeladzi.

W zabytkowej dzielnicy miasta znajduje się pałac Saturn, były gmach Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego. Od 1 marca 2010 r. zaczęło tam funkcjonować Muzeum Saturn, przekształcone z dotychczas działającej Czeladzkiej Izby Tradycji.

Uczestnicy wyprawy zostali bardzo ciepło i gościnnie przyjęci przez dwie niezwykle kompetentne osoby: działającą od niedawna Panią Dyrektor Stefanię Lazari i wieloletnią byłą Dyrektor Muzeum Saturn – Iwonę Szaleniec. Pięknie dziękujemy.

Zdjęcia: Joanna Miklaszewska