U Ministra

Uzyskaliśmy możliwość złożenia wizyty Panu Jarosławowi Sellinowi, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który pełni jednocześnie funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków. Czas do rozmowy był niefortunny, bo w związku z inwazją rosyjską na Ukrainie wybuch wojny odsunął na dalszy plan wszelkie inne sprawy. Niemniej, wspomnieliśmy o naszych zamiarach związanych z Księżym Młynem i listą UNESCO. Pan Minister odniósł się do sprawy życzliwie, choć bez entuzjazmu, wskazując na trudny czas oraz długie i uciążliwe procedury UNESCO.


Co do Muzeum Księży Młyn Pan Minister wskazał nam właściwy departament w ministerstwie oraz programy ministerialne, w których można uzyskać grant na kolekcję muzealną (utworzenie lub rozszerzenie kolekcji, konserwację muzealiów itp.).


Korzystając z pobytu w Warszawie i ustępującą pandemią umówiliśmy się na spotkanie z urodzoną łodzianka, mieszkającą od lat w Warszawie, Panią Elżbietą Skotnicką – Illasiewicz.
Nasza urocza gospodyni w łódzko – studenckich czasach była gwiazdą Studenckiego Teatru „Pstrąg” i nosiła pseudonim artystyczny „Bebeta”. Mieszkała w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej, po przeciwnej stronie dzisiejszego centrum Off Piotrkowska.
Pani Elżbieta jest spowinowacona z rodziną Grohmanów, tych od Zjednoczonych Zakładów Bawełnianych Scheiblera – Grohmana (w PRL – „Uniontex”). Jej mieszkanie jest pełne pamiątek z dawnych czasów, świadczących o dobrym wykształceniu, wysokiej kulturze i zamożności łódzkiej inteligencji przemysłowej.
Byliśmy zauroczeni wdziękiem „Bebety” i opowiadanymi ze swadą losami rodzin łódzkich przemysłowców.