Powołaliśmy Muzeum Księży Młyn

Księży Młyn wart jest muzeum. Jeśli nie teraz to kiedy, jeśli nie my to kto ? Na Walnym Zebraniu 18 listopada 2021 r. podjęliśmy stosowną uchwałę.


Uchwała
z dnia18 listopada 2021 r.
Walnego Zebrania Stowarzyszenia Tylko #Księży Młyn
w sprawie utworzenia muzeum

Na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach

  1. Tworzy się „Muzeum Księży Młyn”.
  2. Organem tworzącym jest Stowarzyszenie Tylko #Księży Młyn.
  3. Muzeum rozpocznie swoją działalność statutową w dniu uruchomienia pierwszej wystawy stałej.
  4. Od dnia powzięcia niniejszej uchwały do dnia rozpoczęcia działalności statutowej „Muzeum Księży Młyn” jest projektem w organizacji.

Uzasadnienie

Księży Młyn jest miejscem wyjątkowym. To jedyny w Polsce XIX – wieczny zespół budowli fabrycznych, rezydencji, domów pracowniczych i zieleni ukształtowany w przemyślaną funkcjonalną całość w postaci samowystarczalnego osiedla. Paradoksalnie – to założenie urbanistyczne może stać się inspiracją do rozwoju współczesnych miast.

W szczególny sposób projekt Muzeum Księży Młyn odwołują się do idei muzeum w przestrzeni (muzeum rozszerzonego), jako kierunku rozwoju muzealnictwa wskazanego w Rezolucji nr 1 Międzynarodowej Rady ds. Muzeów ICOM z 9 maja 2016 roku pt. Odpowiedzialność muzeów za krajobraz.


Muzeum Księży Młyn wypełnia także szereg postulatów zawartych w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r.

Do wiadomości:
Prezydent Miasta Łodzi
Marszałek Województwa Łódzkiego
Wojewoda Łódzki
Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Generalny Konserwator Zabytków
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ślad za uchwałą przyjęliśmy dwa kolejne dokumenty, którymi powinien kierować się Zarząd Stowarzyszenia TKM.

Łódź, 18 listopada 2021 r.

Muzeum Księży Młyn
Strategiczne kierunki rozwoju


I. Stabilne źródła finansowania
II. Sklep internetowy – pamiątkarstwo, sztuka, rękodzieło
III. Zagospodarowanie bocznicy kolejowej
IV. Realizacja postulatów „slow city”
V. Akademia Twórczej Przedsiębiorczości – szkoła rzemiosł, sieć pracowni, warsztaty sztuki, rzemiosła, rękodzieła, upcyklingu.

Muzeum Księży Młyn
Plan działania

Podjęcie uchwały przez Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Tylko #Księży Młyn rozpoczyna proces budowania organizacji muzeum – nowej instytucji kultury. Stowarzyszenie TKM, jako społeczny organ tworzący muzeum, bierze na siebie odpowiedzialność za prace związane z doprowadzeniem procesu organizacji do finału, to jest uruchomienia pierwszej wystawy stałej i udostępnienia jej dla zwiedzających. Proces tworzenia należy podzielić na kilka etapów.

  1. Wybranie pełnomocnika Stowarzyszenia TKM ds. organizacji muzeum. Do jego zadań będzie należało pozyskanie grona osób o udokumentowanych kwalifikacjach i praktyce zawodowej, zapoczątkowujących budowanie Rady Muzeum, rozpoczęcie prac nad budowaniem Rady Sponsorów oraz wyłonienie kandydatów na po dyrektora muzeum, przygotowanie projektu statutu muzeum.
  2. Opracowanie logo i systemu identyfikacji graficznej muzeum.
  3. Pozyskanie na rzecz Stowarzyszenia i muzeum w organizacji pomieszczenia do magazynowania artefaktów, wchodzących w skład przyszłej kolekcji muzeum, adaptacja pomieszczenia „maglarni” dla celów turystycznych, będącej tymczasowym początkiem ścieżki zwiedzania.
  4. Pozyskanie środków finansowych i zbudowanie profesjonalnej strony internetowej muzeum, zorganizowanie zespołu redakcyjnego (obsługa strony, fotografie, teksty, relacje, kronika muzeum).
  5. Opracowanie pierwszej ścieżki zwiedzania z opisem w wariantach dla dzieci, turystów, profesjonalistów i sponsorów.
  6. Zapoczątkowanie budowy kolekcji artefaktów wraz z pozyskaniem środków finansowych na profesjonalizację jej ochrony – konserwacja, katalogowanie, magazynowanie, eksponowanie, zabezpieczenie.
    Wyżej wymienione działania stanowią niezbędne minimum do utworzenia solidnych podstaw muzeum Księży Młyn, pierwszego w Łodzi, powołanego siłami społecznymi, niezależnie od dalszych losów i przyszłości tego przedsięwzięcia.

Elżbieta Hibner