Pianino

 

Pianino należało do pani Sabiny Klatkiewicz, która mieszkała na Księżym Młynie prawdopodobnie od urodzenia. Jej mąż założył kapelę rodzinną, która grała na Księżym Młynie i w okolicy. Zagrała też w filmie „Niespotykanie spokojny człowiek” (rez. Stanisław Bareja, 1975 r.). Córka państwa Klatkiewiczów – Wiesława Przybylska pracowała przez pewien czas w Domu Kultury przy ulicy Przędzalnianej. Podarowała nam pianino do Muzeum Księży Młyn. Dziękujemy!

Firma C.M. Schröder należała do jednej z najlepszych w XIX w., produkującej pianina. Firmę założył Johann Fredrich Schröder (ur. 1775 r. w Stralsund, Niemcy – zm. w 1852 r. w Petersburgu, Rosja) w 1818 r. w St. Petersburgu. Po jego śmierci firmę prowadził syn Karl Michael Schröder (ur. w 1828 r. St. Petersburg – zm. 1889 r. Frankfurt n. Menem). Karol uczył się fachu w słynnej wówczas paryskiej firmie Erard i Herz. Doświadczenia wyniesione z Paryża zaowocowały wysoką jakością jego pianin.

Pianina Schrödera były wielokrotnie nagradzane na wystawach światowych. Sam Karl Michael był odznaczany przez imperatorów Rosji i Austrii, a także przez króla Belgii. Był także kawalerem francuskiego Orderu Legii Honorowej.

Jego syn Carl Nicolai oraz wnukowie John i Oskar kontynuowali rodzinne tradycje, aż do roku 1918, w którym to, z uwagi na zawieruchę dziejów, ich firma została „znacjonalizowana”.

Z przytoczonych faktów można wnioskować, że pianino C.M. Schröder, o numerze fabrycznym 28559 ma ponad 100 – letnią historię. Nie da się go dobrze nastroić, bo było już wielokrotnie poddawane renowacji, a koszt gruntownego remontu przekroczyłby znacznie wartość instrumentu.

Opr.: E. Hibner., na podstawie przekazu mówionego oraz materiałów z publicznych repozytoriów.